Lustra w domu

Lustro to materiał wszechobecny w naszym życiu nosimy je w torebce, korzystamy z nich w domu i w pracy, w czasie relaksu   i na zakupach. Praktycznie trudno nam się bez Niego obejść jest potwierdzeniem naszego istnienia gdy w nie zagladamy. Oprócz swych niezwykle użytecznych funkcji (łazienka, przedpokój) posiada tez ogromne walory estetyczne jako ozdobny dodatek do wnętrza bardziej reprezentacyjnego jak salon czy hol. Dobrze dobrane lustro potrafi nadać pomieszczeniu magiczny klimat i oryginalny charakter.

Dzięki jego właściwościom odbijania obrazu, można zmienić perspektywę pomieszczenia. Za pomocą podłużnych powierzchni lustrzanych na ścianach podwyższamy wnętrze, w szerz możemy je wydłużyć. Na przeciwległych ścianach osiągniemy wrażenie niekończących się powtarzalnych pomieszczeń, przyklejając do prostopadłych do siebie ścian też można osiągnąć ciekawy efekt powiększający wnętrze. Umieszczając je na suficie przy ścianie z oknami stworzymy optycznie druga kondygnację i   zwiększymy ilość wpadającego z okien światła.   

Innym sposobem wykorzystania właściwości lustra jest właśnie odbijanie światła naturalnego poprzez ustawienie lustra tak by odbijało okna, w tym przypadku możemy tez zyskać perspektywę z za okna, lub sztucznego gdy złapiemy odbicie lampy. W rezultacie pomieszczenie stanie się dużo jaśniejsze a co za tym idzie większe. Najlepiej gdy możemy taka duża powierzchnie nieco ukryć za jakimś winklem, tak żeby widok był fragmentaryczny i fakt obecności lustra nie rzucał się w oczy, wtedy efekt powiększenia będzie bardziej przekonywujący.

Ciekawym elementem naszej przestrzeni są tez różnego rodzaju meble z wstawkami blikujacymi bądź konkretnie lustrzanymi, mogą być to szafy wnękowe, stylowe komody bądź regały.

Jeżeli chodzi o małe powierzchnie lustrzane to doradzałabym ich zdecydowana ekspozycje w ozdobnych ramach w randze obrazu. Duża ilość małych lusterek   naklejonych na ścianie bądź meblu, bez odpowiedniej oprawy może być niefortunna.

Trzeba jednak uważać z tego typu trikami, ponieważ łatwo przesadzić, a osiągnięty rezultat będzie tandetny, bo trzeba sobie powiedzieć prawdę, że takie rozwiązania są pewnego rodzaju półśrodkiem nie zawsze najszczęśliwszym, a efekt powiększenia przestrzeni w naszym mieszkaniu nie zastąpi dobry projekt obejmujący aranżację wnętrza i jego przestrzeni funkcjonalnej, dobrania mebli i kolorów.  Nie zawsze można posiłkować się lustrzanymi trikami, ze względów tak estetycznych jak i praktycznych, lustro jest przecież szkłem, materiałem łatwym do zarysowania czy obtłuczenia.

Anna Pawłowska (c) Intercomfort

    Lustra w domu Wykorzystanie luster w domu Lustra w łazience Wizualizacja łazienki
    Lustro w przedpokoju Lustro na suficie