Ścianki działowe

Od czasów rewolucji mieszkaniowej, mówię tu o początkach znaczenia ergonomii w mieszkaniach (wymuszonej przez zmianę stylu życia – brak służby lub znaczne zmniejszenie jej roli w przeciętnym gospodarstwie), pierwszych nowoczesnych rozwiązaniach funkcjonalnych przestrzeni mieszkalnych głównie w przypadku nowoczesnych projektów domów jednorodzinnych zaczęto łączyć pomieszczenia o odpowiednich funkcjach. Przy projektowaniu uniwersalnego mieszkania, zawsze trzeba wziąć pod uwagę możliwość łączenia i dzielenia odpowiadających sobie funkcji mieszkalnych jak na przykład łączenie jadalni z salonem kuchni z jadalnia kuchni z salonem, sypialni z garderoba albo z łazienką, jednego pokoju z drugim – w zależności od wielkości mieszkania. Tak znajdowały zastosowanie pierwsze ruchome przegrody.  
  Zaprojektowanie odpowiedniej przegrody to sprawa bardzo indywidualna dla każdej przestrzeni i dla każdego jej użytkownika i tu nie ma w zasadzie żelaznych reguł. Wszystko zależy od tego co chcemy uzyskać, czego potrzebuje inwestor.  Ścianki działowe mogą mieć swoje zastosowanie jako przesłony wizualne, dźwiękowe lub funkcjonalne. Możemy je zastosować na stałe (ściany murowane ceglane, w technologii g/k, zakładane na profilach) lub mobilnie (różnego rodzaju systemy drzwi przesuwnych, kotary, meble, ażury).

Ściany trwałe stosujemy do wyodrębnienia pomieszczeń o dużej intymności jak sypialnie lub pomieszczenia robocze jak pralnie czy spiżarnie. Wybierając rodzaj ściany w takich pomieszczeniach trzeba wziąć pod uwagę nośność i dźwiękoszczelność takiej przegrody. Przegrody wykonane w technologii g/k (czyli płyt gipsowo-kartonowych na profilach aluminiowych) jest stosunkowo tania, łatwa i szybka w montażu, ale za to jest zdecydowanie mniej dźwiękochłonną tzn., że wszystko przez nią słychać. Można ja wytłumić wkładając do środka wełnę mineralną ale i wtedy nie dorównuje w tej kwestii ścianie ceglanej, trzeba tez przewidzieć czy nie trzeba będzie czegoś ciężkiego na niej powiesić, na przykład szafki kuchennej ze sprzętem AGD/telewizor, wtedy konieczny jest dodatkowy stelaż specjalnie na taką okazję zaprojektowany. Ścianki g/k świetnie się sprawdzą jako przegroda typu barek albo ściana wolnostojąca,   między kuchnią a jadalnią albo jadalnią a salonem,   salonem a przedpokojem lub między sypialnią a garderobą. Warto pomyśleć o zagospodarowaniu tej powierzchni pod grafikę (szablon) albo obraz.  

Przesłony mobilne to znaczy takie które łatwo możemy przesunąć lub zdemontować. Swoja druga młodość przezywają na tym polu znienawidzone w poprzednim systemie meblościanki, wysoko rozwinięty design pozwolił tej niezwykle funkcjonalnej formie aranżacji wnętrz na powrót na salony – na rynku jest wiele ciekawych rozwiązań na ażurowy mebel zaznaczający granice między salonem a holem, lub salonem kominkowym i salonem telewizyjnym.

Bardzo modne są też ozdobne elementy ażurowe segregujące pod względem percepcji wzrokowej obraz wnętrza.   Częściej są stosowane w powierzchniach komercyjnych, publicznych, ale w domu też można je z powodzeniem wykorzystać. Formą elementu dekoracyjnego ażurowego może być na przykład instalacja z powtarzalnych plastikowych elementów tworząca koronkowy wzór przestrzenny, sieć pozawieszanych na żyłkach szkiełek czy tak popularne i powszechnie stosowane tzw. „makarony” czyli kotary w formie nitek, mogą to być też różnego rodzaju druciane plecionki, czy masywne kraty – wszystko zależy od charakteru wnętrza.

Zawsze aktualne są drzwi przesuwne, które mogą stać się główną ozdobą wnętrza, można też wybrać takie które będą niewidoczne. Takie rozwiązanie pomoże nam uniknąć rozprzestrzeniania się zapachów z kuchni (gdy okap niedomaga;)lub widoku niepozmywanych naczyń w razie niespodziewanej wizyty teściowej. Są tez świetnym pomysłem na oddzielenie sypialni od garderoby czy łazienki. Przy wyborze konkretnego modelu drzwi należy zwrócić uwagę na sposób montażu, ponieważ istnieje wiele innowacyjnych systemów i nie jesteśmy już skazani na łapiącą kurz i brud szynę w podłodze, często wystarczy szyna w suficie i dobry patent mocowania wzajemnego skrzydeł drzwiowych, który wystarczająco usztywni całość.

Generalnie możliwości jest bardzo wiele, wyżej opisane to standardy, te najciekawsze rozwiązania powstają wtedy kiedy pojawia się problem…

 


  Anna Pawłowska (c) Intercomfort